O projektu

Vítejte na stránkách projektu “Politika a poetika místních názvů, identita a prostor ve vícejazyčných oblastech. Srovnávací studie Korutan (Rakousko) a Těšínska (Česká republika)”. Naleznete zde informace o projektu, o jeho členech a obou výzkumných lokalitách.

Projekt “Dvojjazyčné názvy na pohraničí” se věnuje oficiálním i neoficiálním místním názvům používaných ve dvou příhraničních oblastech, kde žije menšinová společnost – Korutany v Rakousku (autochtonní Slovinská menšina) a Těšínské Slezsko (autochtonní polská menšina). Výzkumné týmy se budou zabývat místními názvy ve veřejném prostoru (především dvojjazyčnými nápisy ve zkoumané oblasti), stejně jako neoficiálními místními názvy používanými v každodenní komunikaci, jak mezi členy jazykové menšiny, tak většiny.

Tento projekt je založen na chápání místních názvů jako klíčových prvků při vytváření jazykové krajiny. Inspirováni výzkumem Tuana a Bassa, vnímáme místní názvy jako způsob, skrze který lidé vytvářejí svůj vztah ke krajině, kterou obývají. Z tohoto hlediska jsou místní názvy ve vícejazyčných oblastech obzvláště zajímavé. Poukazují totiž na procesy, které používají různé skupiny lidí při vytváření jazykové krajiny. Zaměření na vícejazyčná

Zeměpisná jména nám umožňuje lépe prozkoumat jejich mnohovrstvou povahu.

Naše dvě výzkumné lokality sdílejí řadu prvků, od příhraniční polohy až po výskyt autochtonní jazykové a etnické menšiny. V obou místech bylo zavedeni dvojjazyčných názvů doprovázeno politickým sporem o viditelnost menšiny ve veřejném prostoru. Na obou místech zároveň došlo k širší společenské diskuzi mezi většinovou a menšinovou společností na téma historických vztahů. Spolupráce mezi českými a rakouskými vědci umožní hlubší porovnání těchto oblastí a dovolí nám dojít k závěrům, které by nebyly možné ze studie zaměřené pouze na jednu oblast. Doufáme, že se nám podaří lépe pochopit diskurzivní a narativní procesy, které provázejí zavádění dvojjazyčných cedulí, a stejně tak provázanost vztahů mezi místem, krajinou, místními jmény a identitou.  

Výzkumníci využijí řadu metod během terénního výzkumu, aby lépe pochopili prvky toponymické praxe a užití místních jmen v každodenních situacích ve vícejazyčném prostoru. Během našeho výzkumu se zaměříme na užití místních jmen v archivních materiálech a úředních dokumentech; provedeme diskurzivní analýzu současné jazykové krajiny se zaměřením na výskyt dvojjazyčných zeměpisných jmen (včetně obrazové dokumentace, GIS analýzy a vizualizace) a rozsáhlý terénní výzkum zaměřený na jejich znalost, preferenci užití a kulturní významy (hloubkové rozhovory a dotazníky).

Jedná se o tříletý projekt. Během prvního roku provedou oba týmy přehled literatury a výzkum v místních archívech. V druhém roce projektu bude provedena většina rozhovorů s lidmi žijícími v daných oblastech a následná dotazníková šetření ve vybraných lokalitách. Během posledního roku projektu budou připraveny k publikaci dva články a monografie shrnující výsledky výzkumu. V rámci projektu uspořádáme rovněž mezinárodní vědeckou konferenci ve Vídni zaměřenou na problematiku zeměpisných názvů, krajiny a práv menšin.

Více informací o projektu naleznete ve výzkumném návrhu (pouze v angličtině) zde